Biel to dobrze postrzegany kolor, a pościel w nim utrzymana kojarzy się nam z prestiżem... jednocześnie jednak dość trudno jest utrzymać przez długi czas intensywność śnieżnobiałego materiału. Jak zadbać o białą pościel, aby zachować jej elegancję, świeżość i uniknąć żółknięcia z biegiem czasu?
Biała pościel w pokojach hotelowych. Pewny sposób na elegancję
Biała pościel to rozwiązanie, po które chętnie sięga się w przypadku różnego rodzaju hoteli oraz ośrodków wypoczynkowych.
Rzecz jasna, nawet w przypadku pościeli w kolorze białym masz do wyboru wiele rozwiązań, które różnią się między sobą pod kątem materiału wykonania (dostępna jest np. pościel z adamaszku, satyny czy 100% bawełniana) lub rozmiarów. Poniżej przedstawiamy przykładowe rozwiązania z tej kategorii:
-
biała pościel 200x220:
Pościel z satyny bawełnianej 200x220 biała Darymex.
-
biała pościel 140x200,
Biała pościel 140x200. Jest to pościel satynowa Nova3
Trzeba o tym pamiętać, ponieważ np. pościel biała z satyny jest bardziej delikatna i przewiewna niż jej odpowiednik wykonany z bawełny, ta druga z kolei ma lepszą przepuszczalność powietrza.
Inne modele białej pościeli, które znajdziesz w naszym sklepie:
- klasyczna biała pościel dwuosobowa, jednolity kolor, 200x220 z dobrej jakości bawełny
- biała jednokolorowa bawełniana pościel 140x200 - jednoosobowa
- biała pościel satynowa 160x200
- biała pościel bawełniana na dwuosobowe, duże łóżko: 200x220
Jakie są sposoby na utrzymanie białej pościeli w dobrym stanie? Lepiej zapobiegać niż leczyć
Niestety, w przypadku białej pościeli - niezależnie od tego, czy jest to pościel hotelowa lub też używana na co dzień w domu mieszkalnym - bardzo łatwo o jej zabrudzenie czy z żółknięcie. Powodem takiego problemu może być na przykład wilgoć. Jeśli dodamy do tego czynnik w postaci niedopranych lub niedostatecznie wysuszonych poszewek, bardzo łatwo o szpecące plamy.
Sposób na poszarzałą, pożółkłą i nieświeżą pościel - odpowiednie przechowywanie
To właśnie dlatego tak bardzo istotne jest dokładne pranie pościeli, a następnie jej solidne wysuszenie. Aby można było skutecznie uniknąć zawilgocenia, można zastosować np. pochłaniacze wilgoci. Umieszczone w szufladach lub szafkach, w których zwykle przechowuje się pościel i poszewki na poduszki, mogą one stanowić niedrogą, ale skuteczną ochronę, wchłaniając wilgoć znajdującą się w powietrzu.
Trzeba jednak pamiętać, że nawet pomimo pochłaniaczy wilgoci nie należy zbyt długo przechowywać dużych zapasów pościeli w jednej szafie. To jeszcze nie wszystko, ponieważ zalecane jest również systematyczne pranie nieużywanych białych poszewek na poduszki, kołdry i prześcieradeł tylko po to, aby uniknąć żółknięcia.
Domowe sposoby na pożółkłą pościel
Istnieją różne sposoby na wybielanie zżółkłej pościeli; co więcej, niektóre z nich to metody domowe, które nie wymagają zastosowania drogich preparatów chemicznych. Jednym z takich rozwiązań jest namoczenie pożółkłej pościeli w letniej wodzie na noc. Taka woda powinna zostać uzupełniona dodatkiem w postaci soli lub zsiadłego mleka. Długie, tzn. trwające co najmniej kilka godzin moczenie w tym roztworze to rozwiązanie, które może znacznie ułatwić usunięcie żółtych plam. Po tym, jak pościel "wymoczy się" w wodzie z dodatkiem soli i/lub zsiadłego mleka, należy włożyć ją do pralki. Wraz z nią trzeba wlać do bębna co najmniej pół szklanki octu. Dopiero po wykonaniu tej czynności można rozpocząć pranie.
Domowe sposoby na wybielenie pościeli
Kolejnym skutecznym sposobem, który pozwoli nam na skuteczne wybielenie pościeli, jest dodatek w postaci wody utlenionej. Potrafi on przywrócić tkaninie jej pierwotny, biały kolor bez konieczności używania dedykowanych preaparatów chemicznych. Jeśli chodzi o sposób, w jaki należy użyć wody utlenionej, mamy do wyboru dwa rozwiązania:
-
zastosować ją bezpośrednio w miejscach, w których powstały plamy,
-
dodać niewielką ilość wody utlenionej do pralki.
Co na zszarzałą pościel hotelową?
Jeśli masz do czynienia z problemem w postaci zszarzałej pościeli hotelowej, niezastąpionym wsparciem w takiej sytuacji może również okazać się soda oczyszczona. Jak już wiesz, dobrze radzi sobie ona z wybielaniem oraz zwiększa skuteczność prania. W tym celu należy stworzyć mieszaninę w następujących proporcjach: ok. 1,5 szklanki sody na 5 litrów wody. Następnie, trzeba umieścić pościel w tak przygotowanym roztworze na około kwadrans, a następnie wypłukać i wysuszyć.
W jaki sposób należy zadbać o białą pościel - zastosować środki chemiczne czy "domowe"?
Rzecz jasna, wciąż możemy, zamiast domowych metod, zdecydować się na użycie chemicznych środków na czyszczenie białej pościeli. Z drugiej jednak strony naturalne rozwiązania - niektóre spośród nich przedstawiliśmy właśnie w naszym tekście - nie tylko pozwalają na sprawne uporanie się z problemem, ale także sprawiają, że pościel pozostanie miękka i delikatna przez długi czas. Niestety, na tę ostatnią korzyść nie zawsze możemy liczyć w przypadku preparatów chemicznych.