Jak skutecznie pozbyć się roztoczy z pościeli?
Jak skutecznie pozbyć się roztoczy z pościeli?

Roztocza nie są dostrzegalne gołym okiem. Widoczne są dopiero w obrazie wygenerowanym przez mikroskop. Właśnie ze względu na niewielkie rozmiary nie docenia się ich możliwości destrukcyjnego wpływu na nasz organizm, a jak się okazuje, potencjał zagrożenia dla zdrowia układów oddechowego i immunologicznego mają całkiem spory. W jaki sposób skutecznie pozbyć się tych mikroorganizmów z pościeli? Czy możliwa jest wygrana walka z niewidocznym przeciwnikiem?

 

Roztocza — krótka charakterystyka

Roztocza kurzu domowego to rodzaj pajęczaków. Ich ulubionym środowiskiem bytowania jest wilgoć i zakurzone zakamarki domu. Główne miejsca, gdzie tworzą gęste skupiska wylęgania się to:

 • pościel, kołdry, poduszki,
 • materace,
 • pluszowe zabawki,
 • kotary, zasłony i firanki,
 • dywany, wykładziny,
 • kanapy, sofy, fotele;

Roztocza żywią się mieszaniną obumarłego naskórka ludzkiego, zwierzęcego i grzybów. Stąd też najwięcej takiego pożywienia znajdują właśnie tam, gdzie człowiek lub zwierzęta domowe ocierają się i spędzają wiele godzin, tracąc w tym czasie zewnętrzną warstwę skóry.

 

Spanie w pościeli i łóżku pełnymi roztoczy — konsekwencje dla zdrowia

Roztocza kurzu domowego, a konkretnie ich odchody zawierające specyficzne białka mają silne właściwości alergizujące. Wysypianie się w pościeli, która ma dużą ilość tych stawonogów, grozi odpowiedzią immunologiczną organizmu. Uczulenie na białka roztoczy i ekspozycja na nie, powoduje między innymi:

 • zapalenie zatok i katar sienny,
 • możliwość rozwoju astmy,
 • ból głowy,
 • kaszel i zwężenie światła oskrzeli,
 • wysypkę skórną,

Wystąpienie reakcji alergicznej na obecność roztoczy w domu wymaga konsultacji z alergologiem, zażywania lekarstw i dbania o możliwie najskuteczniejszą likwidację roztoczy z najbliższego otoczenia.

 

Usuwanie roztoczy z pościeli

Osoby mające alergię na roztocza uskarżają się na zaostrzenie objawów związanych z uczuleniem zwłaszcza rano zaraz po przebudzeniu. Dzieje się tak, ponieważ to właśnie całonocny kontakt z pościelą, kołdrą, poduszką i materacem pełnymi roztoczy wywołuje reakcję organizmu.

Zmniejszenie ilości roztoczy w pościeli opiera się przede wszystkim na specyfice jej prania. Pościele Bella Storia niezależnie od wzoru i materiału, z jakiego są wykonane, można prać w ten sposób, by ulżyć osobom cierpiącym na uczulenie związane z roztoczami. Produkty te można czyścić w pralce w temperaturze do 60 stopni Celsjusza, czyli w takiej, która zabija te stawonogi dosłownie w kilka minut. Suszenie pościeli najlepiej przeprowadzić w suchą i słoneczną pogodę na świeżym powietrzu lub w suchy, ale mroźny dzień. Jak się okazuje nie tylko wysoka temperatura, ale także ta poniżej -10 stopni skutecznie zwalcza roztocza.

 

Co jeszcze można zrobić, by pozbyć się roztoczy z pościeli?

Warto wybrać pościel, która ma wysoką jakość i jest tkana gęstymi oczkami nieprzepuszczającymi roztoczy do wkładu, jakim jest kołdra. Takie cechy mają produkty w sklepie Bella Storia. By zapewnić sobie dodatkową ochronę przed roztoczami, warto zdecydować się na antyalergiczną kołdrę oraz poduszkę marki Bella Storia. Dzięki specjalnemu wnętrzu zapobiegają rozwojowi roztoczy, grzybów i pleśni, a także nadają się do prania w wysokiej temperaturze.

Wiedząc, że roztocza giną w minusowych temperaturach, warto od czasu pościel włożyć w szczelnym opakowaniu do zamrażarki na kilka godzin. Dodatkowo należy zadbać o optymalny poziom wilgotności pomieszczenia przeznaczonego na sen. Zbyt wysoki poziom wysycenia powietrza wodą, skutkuje przyspieszeniem namnażania roztoczy — również w pościeli!

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia (pn. - pt. 8-16) 787 787 424
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium