Kategorie blog
Jak wybrać idealny koc?
Jak wybrać idealny koc?

Nie ma nic przyjemniejszego niż przytulne ciepło koca w chłodne dni. Uwielbiamy koce za to, że są miłe w dotyku i pięknie się prezentują. Aby jednak faktycznie cieszyć się ciepłem o każdej porze roku, warto się zastanowić, jaki koc warto kupić? Co powinniśmy brać pod uwagę, gdy szukamy idealnego koca?

Dlaczego warto mieć koc w domu?

Koc to bardzo uniwersalny element wyposażenia domu. Używamy go nie tylko w sypialni - świetnie sprawdza się na kanapie podczas dłuższych sesji z ulubionym serialem. Może być również swojego narzutą na kanapę czy wersalkę. Podstawową zaletą dobrze dobranego koca jest jego przytulność - nic tak dobrze się nie kojarzy z przyjemnością, jak ciepło w domowych pieleszach. Poza tym koce mogą służyć jako klasyczna narzuta na łóżko. W sypialni koc będzie chronił pościel przed kurzem i np. zwierzętami domowymi. Ponadto będzie to elegancki dodatek, którym możesz przełamać np. dominujący kolor ścian. Naturalnie koc przyda się jako dodatkowe przykrycie, gdy panują naprawdę chłodne dni.

Jaki materiał na koc? Bawełna czy mikrofibra

Wśród materiałów, z których produkowane są koce, warto wymienić kilka z nich:


Bawełna - to jeden z najpopularniejszych tkanin, z których tworzy się przepiękne koce. Użytkowanie bawełny ma same zalety. To materiał, który doskonale utrzymuje ciepło (o to w kocach chodzi nam najbardziej!), a do tego przepuszcza powietrze. Dzięki temu ryzyko nadmiernego pocenia się jest niewielkie, no chyba że przesadzimy z gorącą czekoladą! Bawełna ponadto jest bardzo wdzięcznym materiałem i można ją barwić na dowolny kolor - stąd tak ogromny wybór koców z bawełny. Nie musisz się martwić o trwałość koloru - bawełna jest bardzo odporna na częste pranie.

Mikrofibra - stworzone z poliestru niezwykle cienkie włókna mikrofibry również nadają się do produkcji koców. Mikrofibra jest bardzo miękka, dzięki czemu koce tego typu są cudowne w dotyku. Poza tym podobnie jak akryl czy bawełna, koc z mikrofibry nie powoduje alergii i jest bardzo higieniczna, jednocześnie koca tego typu nie trzeba prasować.

Akryl i wełna - wady i zalety

Akryl - okryty złą sławą akryl to tkanina, która w przypadku koców występuje raczej jako domieszka. Co to oznacza? Dzięki dodaniu go do bawełny cały koc zyskuje na wytrzymałości, ale jednocześnie wciąż jest przewiewny, utrzymuje ciepło i jest hipoalergiczny. Trudno uznać akryl za alternatywę dla naturalnej wełny, ale nie jest to materiał kompletnie pozbawiony zalet.

Wełna - koce wełniane są dość masywne, chociaż doskonale trzymają ciepło i są przewiewne. Niestety, dla wielu z nas wełna nie jest najprzyjemniejszym materiałem w dotyku, a do tego - może uczulać. Wełna poza tym się mechaci oraz elektryzuje i bywa, że się rozciąga pod wpływem wody. Koce z niej nie sprawdzą się w każdym domu, chociaż ich zaletą bez wątpienia jest piękny, mięsisty wygląda. Nie o to jednak w przypadku koców chodzi najbardziej.

Jaki kocyk dla dziecka?

Bambus - nowoczesne włókna bambusowe to doskonałe rozwiązanie dla rodziców, którzy szukają bardzo higienicznego materiału na kocyk dla dziecka. Co przemawia za bambusem? To naturalny surowiec, który posiada właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze, chroni więc skórę dziecka przed nadmierną obecnością drobnoustrojów. Właściwości te utrzymują się mimo wielokrotnego prania, które w przypadku dzieci jest absolutną koniecznością. Poza tym koc bambusowy dla dzieci doskonale przepuszcza powietrze, ale jednocześnie utrzymuje ciepło. Co ciekawe podczas gorących dni włókna bambusowe mają niższą temperaturę od otoczenia, dzięki czemu tak dobrze się śpi pod kocykiem z tego materiału.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia (pn. - pt. 8-16) 787 787 424
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium