Kategorie blog
Koc, czy narzuta - co wybrać?
Koc, czy narzuta - co wybrać?

Mimo że koc i narzuta mogą kojarzyć się podobnie: jedno i drugie ma to samo zastosowanie i wygląd, to jednak w wielu sytuacjach okaże się, że koc nie zastąpi pledu, a pled koca. Jakie są więc różnice w składzie materiału, wyglądzie i zastosowaniu obu tych tekstyliów? Kiedy lepiej kupić pled na łóżko lub kanapę, a kiedy koc?

Koc: cieplejszy i bardziej przytulny niż cienka i dekoracyjna narzuta

Koc służy przede wszystkim do ogrzewania. Używa się go do okrywania się, zwłaszcza w chłodniejsze dni lub noce. Może być używany na łóżku, kanapie, fotelu lub nawet na zewnątrz, na przykład podczas pikniku. Ciepły koc świąteczny, czy przytulny koc w kratę to wręcz kwintesencja zimowego nastroju! Narzuta natomiast jest bardziej dekoracyjna. Służy do przykrycia łóżka lub kanapy, dodając estetyki wnętrzu. Jest używana głównie w ciągu dnia, aby chronić pościel 200x220 przed kurzem i zanieczyszczeniami lub po prostu upiększać przestrzeń. Koc najczęściej używany jesienią i zimą, kiedy potrzebujemy dodatkowego ciepła. Narzuta może być używana przez cały rok, jednak niektóre narzuty są zmieniane sezonowo, np. z lżejszych latem na cięższe, bardziej przytulne zimą.

Koc zazwyczaj wykonany jest z miękkich, ciepłych materiałów, takich jak wełna, polar, mikrofibra, flanela czy akryl. Koc ma na celu zapewnienie ciepła, więc materiały są często grubsze i bardziej izolujące. Narzuta zwykle wykonana jest z lżejszych materiałów, takich jak bawełna, poliester, jedwab, satyna lub mieszanki tkanin. Często ma bardziej ozdobne wykończenie, takie jak hafty, pikowanie czy aplikacje. Koc może być jednokolorowy lub wzorzysty, ale głównym celem istnienia tego produktu jest komfort. Jest mniej ozdobny niż narzuta. Narzuty są często zaprojektowane z myślą o tym, że będą grały rolę dekoracji w aranżacji wnętrza.

*Ciekawe narzuty dekoracyjne na fotele, kanapy i łóżka znajdziesz tutaj.

 

Narzuty mają inne rozmiary niż koce

Warto również zwrócić uwagę na to, że narzuta jest zazwyczaj większa niż koc, tak aby mogła przykryć całe łóżko lub kanapę, często zwisając po bokach. Koc może być różnych rozmiarów, od mniejszych koców do narzucenia na ramiona po duże koce, które można rozłożyć na całym łóżku, jednak te ostatnie rzadko projektowane są tak, aby zwisały niemal do podłogi. Nie kojarzy się to dobrze i takie ułożenie materiału jest bardziej charakterystyczne dla narzut.

 

Z jakich materiałów wykonane są najbardziej trwałe i odporne na uszkodzenia koce i narzuty?

Pewnym zainteresowaniem cieszą się wełniane koce, jako najcieplejsze. Jednak wielu odstrasza ich dość wysoka cena. Wełna jest naturalnym materiałem, który jest wyjątkowo trwały, odporny na zmechacenia i rozciąganie. Jest również naturalnie odporna na zabrudzenia, co ułatwia pielęgnację koca wykonanego z wełny, jednak trzeba też zdawać sobie sprawę z tego, że pranie koca wełnianego będzie odbywało się zawsze tylko ręcznie. Z drugiej strony, jeśli odpowiednio zadbamy o koc wełniany, może on służyć nam przez wiele lat.

Zdecydowanie prostsze w praniu będą koce i narzuty poliestrowe. Poliester jest syntetycznym materiałem, który jest bardzo odporny na zużycie, rozciąganie i zmechacenia. Jest również łatwy w utrzymaniu i szybko schnie. Koce i narzuty poliestrowe są wyjątkowo trwałe, a także odporne na blaknięcie koloru, dzięki czemu wyglądają dobrze przez długi czas. Z tego powodu są czasami chętnie wybierane do miejsc, w których mają odgrywać dekoracyjne funkcje. Poliester jednak może być mniej oddychający niż naturalne materiały, co czasem może prowadzić do poczucia przegrzewania. Na pewno koc poliestrowy nie jest polecany dzieciom (w tym wypadku lepiej wybrać kocyk muślinowy dla dziecka).

*Jasnoszary koc muślinowy dla dziecka

 

Na rynku znajdziemy również koce i narzuty akrylowe. Akryl jest syntetycznym materiałem, który często imituje wełnę, jest lekki, miękki i odporny na zmechacenia. Jest również łatwy w praniu i utrzymaniu. Akrylowe koce i narzuty są odporne na zużycie i zniszczenia, a także zachowują kolor i kształt nawet po wielu praniach. Nie są też tak ciepłe jak wełna.

Zdecydowanie najczęściej spotkamy w sklepach koce i narzuty bawełniane z domieszką poliestru lub innego sztucznego materiału. Bawełna jest naturalnym materiałem, który jest miękki, oddychający i hipoalergiczny. Dodatek poliestru zwiększa trwałość, odporność na zniszczenia i zapobiega kurczeniu się podczas prania. Takie mieszanki są odporne na zużycie i łatwe w utrzymaniu, dzięki czemu idealnie nadają się do codziennego użytku.

*Przedstawiamy uroczy bawełniany koc z frędzlami w naszym sklepie!

Alternatywą dla takich mieszanek może być mikrofibra. Jest wyjątkowo miękka, lekka, a jednocześnie bardzo wytrzymała. Jest odporna na zmechacenia, łatwa do prania i szybko schnie. Koce i narzuty z mikrofibry są bardzo odporne na zużycie i długo zachowują swój wygląd, nawet przy częstym użytkowaniu.

*Sprawdź kremowy, miękki koc z mikrofibry w Bellastoria.



Podsumowanie

Jak widać, zarówno koce i narzuty mogą być piękne. Jedne i drugie mogą służyć okryciu się: jedne w bardziej chłodne dni, kiedy potrzebujemy komfortu, inne mimochodem, w trakcie spełniana innej – dekoracyjnej – funkcji.

 

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia (pn. - pt. 8-16) 787 787 424
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium