Kategorie blog
Pościel, której nie trzeba prasować
Pościel, której nie trzeba prasować

Prasowanie pościeli dla wielu osób jest czynnością zbędną i czasochłonną, ale z drugiej strony każdy z nas woli, żeby poszewki były przyjemne i gładkie w dotyku. Ma to szczególne znaczenie zwłaszcza wtedy, gdy w naszym domu nocują goście lub np. prowadzimy pensjonat. Rozwiązaniem jest zakup pościeli niewymagającej prasowania albo zmiana sposobu jej prania, a także kilka dodatkowych trików. 

Prasowanie pościeli nie jest konieczne, ale...

Czy i kiedy (poza względami estetycznymi) konieczne jest prasowanie pościeli? Materiały bawełniane, lniane oraz z flaneli mają największą skłonność do zagnieceń. Ich prasowanie nie jest skomplikowane, ale wymaga czasu. Ponadto bez względu na rodzaj tkaniny używanie żelazka jest zalecane ze względu na to, że wysoka temperatura pomaga w usunięciu roztoczy, które “lubią” pościel, a równocześnie prowadzą do uczulenia i alergii. Czasami jednak w natłoku codziennych zajęć nie mamy chwili na wyprasowanie ubrań, nie mówiąc już o pościeli. Warto więc pomyśleć o innych opcjach.

Jak uniknąć zagnieceń?

Odpowiednie ustawienie funkcji w pralce może uchronić nas przed koniecznością prasowania pościeli. Wystarczy włączyć wirowanie na najniższych obrotach albo ustawić opcję bez zagnieceń lub bez wirowania. Natomiast po zakończeniu prania trzeba jak najszybciej wyciągnąć je z pralki oraz powiesić na suszarce. Pozostawienie pościeli w bębnie nawet na kilka minut może sprawić, że nie da się jej rozprostować w naturalny sposób.

Poszewki należy rozwiesić na całą długość, tak by nigdzie nie było fałd. Jeżeli po wysuszeniu widać zagniecenia, a mamy dużą łazienkę, to możemy pościel powiesić właśnie tam. Pod wpływem pary (np. w trakcie kąpieli) zagniecenia powinny zniknąć.

Innym sposobem na drobne fałdy jest zwilżenie fragmentu pościeli wodą i rozciąganie materiału dłonią lub szmatką. Inna metoda to “prasowanie” suszarką do włosów. Najpierw zwilżamy materiał wodą np. przy użyciu spryskiwacza, a następnie wysuszamy przy użyciu strumienia powietrza z urządzenia. To naprawdę skuteczne, przy czym nie można ustawiać największej mocy suszarki, bo zaszkodzi to zarówno jej, jak i pościeli. 

Pościel bez prasowania - czy to możliwe?

Zwracanie uwagi na opcję prania, czy stosowanie różnych trików jest równie czasochłonne, jak samo prasowanie. Kompleksowo problem ten może rozwiązać zakup pościeli, której nie trzeba prasować. Bardzo elegancka, ale i przy tym łatwa w pielęgnacji jest m.in. pościel z satyny bawełnianej. Wystarczy tylko rozwiesić ją po praniu, by uniknąć pogniecenia się. Uwaga! Jeżeli mimo wszystko pojawią się jakiekolwiek zagniecenia, to podczas prasowania na żelazku należy ustawić najniższą temperaturę, aby nie zniszczyć tkaniny. Pościel satynowa jest wygodna nie tylko ze względu na łatwość pielęgnacji, ale także komfort snu. To delikatny i miły w dotyku materiał, a do tego w pełni naturalny.

Inna propozycja to pościel z kory, która sama w sobie jest pomarszczona, a dzięki temu prosta w pielęgnacji. Musimy ją tylko prać raz na jakiś czas, a następnie suszyć na suszarce. Prasowanie materiału niewiele by zmieniło w jego strukturze oraz komforcie spania.

Prasowania nie wymaga również pościel z jerseyu, ponieważ jest to tkanina elastyczna, która szybko schnie i po praniu wraca do swojego gładkiego, pierwotnego kształtu. Warto polecić m.in. prześcieradła z jerseyu, bo nawet jeżeli mamy gniotliwą pościel, to nie będziemy mieć dodatkowego problemu z prześcieradłem.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia (pn. - pt. 8-16) 787 787 424
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium