Kategorie blog
Styl shabby chic, czyli przepis na wnętrze z duszą! Jak przemycić dodatki i dekoracje shabby chic do Twojej aranżacji wnętrz?
Styl shabby chic, czyli przepis na wnętrze z duszą! Jak przemycić dodatki i dekoracje shabby chic do Twojej aranżacji wnętrz

 

By oddać istotę stylu wnętrzarskiego, który pod koniec poprzedniego wieku szturmem podbił serca kreatywnych dekoratorów niemal na całym globie, wystarczy dosłownie przełożyć jego nazwę. Shabby chic oznacza bowiem zdezelowany, sfatygowany szyk. I choć pozornie jest w nim miejsce na niedoskonałości i wszelkiego rodzaju niedociągnięcia, to jest jednym z tych stylów, który nie wybacza błędów. Efekt nadgryzienia zębem czasu osiąga się w procesie nieraz zaawansowanych działań. Styl shabby chic nie dopuszcza bylejakości!

Styl shabby chic - z miłości do sprzeczności, czyli spotkanie subtelności z wyrazistością

Motywem rozpoznawczym dla aranżacji wnętrz w stylu shabby chic są stare lub celowo postarzane, stylizowane meble. Ich powierzchnię pokrywa się np. kilkoma warstwami farby, często o różnych, koniecznie pastelowych kolorach, a następnie przeciera. W efekcie otrzymuje się powierzchnię ukazującą płynne przejścia kolorów lub ich prześwity. Inna metoda pracy z meblami wpisująca się w styl shabby chic polega na oczyszczeniu drewna z wszelkich warstw farb i lakierów i pokryciu go białą farbą np. kredową.

Uzyskany efekt to mglista, miejscami mocno transparentna powłoka na drewnie. Kolorystyka shabby chic jest zdominowana przez biel oraz kolory rozbielone, pastelowe, w tym głównie róż, beże, żółcienie i błękit. Wyposażenie wnętrza shabby chic ma sprawiać wrażenie starego, używanego i uroczo podniszczonego. Często pojawiającym się motywem są kwiaty - na zasłonach, obiciach mebli, poduszkach dekoracyjnych, pościeli i na innych tkaninach. 

Dodatki shabby chic - kreuj, twórz, odmieniaj!

By dekoracja shabby chic zachwycała, należy sporą uwagę poświęcić dodatkom. Styl shabby chic nie ogranicza się do postarzanych mebli, choć wprowadzając do pomieszczenia choćby tylko ten element, również można uzyskać ciekawy efekt. Podobnie sytuacja wygląda z wprowadzeniem do zaaranżowanej już przestrzeni jedynie kilku dodatków. Dekoracyjny “smaczek”, jaki mogą stanowić dodatki shabby chic, wprowadzi do nowoczesnego pomieszczenia niebagatelny charakter. Jak możesz odmienić aranżację swoich wnętrz lub wprowadzić do nich świeży powiew romantycznego, pozornie sfatygowanego stylu? Oto kilka inspiracji z kategorii styl shabby chic - zrób to sam:

  • stylizowana drabina lub odpowiednio opracowane stare drzwi zamiast kwietnika bądź regału,
  • odnowiony wieszak na ubrania, najlepiej model z giętego drewna,
  • metalowy pojemnik na gazety lub rama lustra pomalowana na biało i poprzecierana,
  • front starej skrzyni lub drewniana okiennica zamiast obrazu na ścianie,
  • fragmenty zdobień techniką decoupage np. na powierzchni drzwi postarzanej szafki albo na zegarze,
  • poszewki na poduszki w stonowanych kolorach (biały, niebieski, róż, beżowy).

W których pomieszczeniach dekoracja shabby chic zaprezentuje się najlepiej?

Odpowiedź jest właściwie prosta: shabby chic może wyglądać świetnie we wszystkich przestrzeniach, nawet zewnętrznych (tarasach, werandach, balkonach, loggiach). Jedyne ograniczenia tkwią w inwencji, wyobraźni i nieraz odwadze (choćby urządzając lub odświeżając aranżację łazienki). Dekoracja shabby chic wyjątkowo wdzięcznie i uroczo prezentuje się we wnętrzach przeznaczonych do relaksu. Oranżeria, weranda lub sypialnia w stylu shabby chic sprzyja wypoczynkowi, wyciszeniu i ukojeniu zmysłów. W sypialni dominantę w dekoracji może stanowić stylizowana lub stylowa (ale po metamorfozie na modłę shabby chic) toaletka. Towarzyszyć jej mogą meble stylizowane w ten sam sposób (tą samą metodą z wachlarza shabby chic), choć w oryginale odległe stylistycznie.

Ogromnie ważną rolę odegrają też tkaniny - tak zasłony, jak i pościel, która przyjmuje najczęściej pastelowe barwy, kwieciste printy lub hafty i koronki. Dostojnie i zarazem sielsko może prezentować się też salon w stylu shabby chic. Zasada jest podobna, jak w przypadku sypialni - meble mogą pochodzić z innych epok, posiadać różnice w zdobieniach i nawet pozornie do siebie nie pasować. Renowacja i stylizowanie ich według zasad shabby chic, stanowi zwykle wystarczająco mocny wspólny mianownik, by zachować poczucie harmonii i spójności. Równie ważne są też dodatki shabby chic do salonu - od tkanin, po cukiernicę, tackę na porcelanę czy świeczniki.

DIY - wysiłki warte zachodu, czyli styl shabby chic "zrób to sam"

Jeśli zamieszkujemy tereny wiejskie, posiadamy strychy, piwnice oraz sąsiadów, którzy magazynują stare meble, sprzęty, rupiecie, to prawdopodobieństwo znalezienia odpowiedniego przedmiotu do przemienienia go w perełkę shabby chic - graniczy z pewnością. Nadawanie nowego życia starociom ma też wymiar ekologiczny, a nawet etyczny - o tym też warto pamiętać. Jakie pomieszczenie ma największy potencjał do zyskania nowych akcentów na drodze przemiany przedmiotów na styl shabby chic? Jest nim kuchnia - prawdziwi szczęściarze w czeluściach piwnic (lub internetu…) znajdują kuchenny kredens (np. tzw. śląski) i przemieniają go w spektakularny wizualnie i praktyczny element wyposażenia kuchni, zdominowanej odtąd przez styl shabby chic.

Kuchnia to ocean możliwości - od kubków (nawet/szczególnie tych z ubitym uszkiem), które mogą pełnić funkcję pojemników na sztućce, po emaliowane garnki, które świetnie sprawdzą się jako osłonki na doniczki z ziołami. Jeśli garnek ma mało uszczerbków, można przy pomocy papieru ściernego dodać mu charakteru.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia (pn. - pt. 8-16) 787 787 424
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium