Kategorie blog
Te składniki pościeli nas trują! Sprawdź, z czego został wyprodukowany materiał, który kupujesz.
Te składniki pościeli nas trują! Sprawdź, z czego został wyprodukowany materiał, który kupujesz.

Pościel, podobnie jak ubrania, to materiały, które bezpośrednio stykają się z naszym ciałem. Badania niejednokrotnie wykazały, że popularne tkaniny potrafią wpływać negatywnie na nasze zdrowie. Warto mieć świadomość tego, co w trawie piszczy: czego używa się w najgorszych przypadkach do produkcji pościeli (a co później wdychamy lub co przenika przez naszą skórę) i jak uniknąć produktów toksycznych, które negatywnie wpływają nie tylko na środowisko, ale również na nasz dobrostan.

Formaldehyd w pościeli

Największy winowajca to oczywiście formaldehyd. Stosowany do wykończenia tkanin i zapobiegania gnieceniu, może wywoływać reakcje alergiczne u niektórych osób. W produkcji tkanin w Europie używa się formaldehydu w stężeniach od 0,1% do 1%. Nie możemy być jednak pewni tego, jakie normy tak naprawdę przestrzegane są podczas produkcji w Azji. Istnieją wprawdzie doniesienia, zgodnie z którymi w ostatnich latach chińskie władze wprowadziły surowsze przepisy dotyczące przemysłu tekstylnego i coraz więcej fabryk stara się przestrzegać norm bezpieczeństwa. Nadzór i kontrolę nad jakością tkanin i zawartością substancji szkodliwych w Chinach sprawują służby inspekcji jakości oraz organizacje zewnętrzne, takie jak Oeko-Tex, które przyznają certyfikaty produktom spełniającym określone standardy bezpieczeństwa. Dlatego zawsze warto upewnić się, że pościel w sklepie spełnia odpowiednie normy bezpieczeństwa, szczególnie jeśli chodzi o zawartość formaldehydu, zanim zostanie zakupiona i wykorzystana.

Ftalany używane do produkcji pościeli

Ftalany są stosowane w produkcji pościeli jako środki zmiękczające. Są to substancje chemiczne dodawane do materiałów, takich jak polichlorek winylu (PVC) czy plastik, aby zwiększyć ich elastyczność i giętkość. Ftalany mogą również pomagać w zapobieganiu pęknięciom i rozdarcia materiału.

Niestety, ftalany mogą być szkodliwe dla zdrowia, gdy są narażone na nie długotrwale, szczególnie u dzieci i kobiet w ciąży. Niekiedy mogą one powodować alergie skórne, drażnić oczy i drogi oddechowe, a także zakłócać działanie hormonalne, co może prowadzić do różnych nieprawidłowości zdrowotnych. Dlatego zaleca się wybieranie pościeli (szczególnie pościeli dziecięcej!) bez ftalanów, w tym wykonanej z naturalnych materiałów, takich jak bawełna, len, jedwab czy bambus. Takie poszwy na kołdry i poszewki na poduszki są bezpieczniejsze dla zdrowia i mają mniejszy wpływ na środowisko.

Związki perfluorowane zawarte w tkaninach używanych do produkcji poszew i poszewek

Powszechnie stosowane do impregnacji tkanin, mogą być trujące i kumulować się w organizmach ludzkich oraz środowisku naturalnym. Mogą prowadzić do różnych problemów zdrowotnych, takich jak zaburzenia hormonalne, problemy z płodnością, często też występują w badaniach jako winowajcy zwiększonego ryzyka zapadnięcia na nowotwór. Dlatego ważne jest ograniczanie stosowania tych substancji oraz poszukiwanie alternatywnych, bezpieczniejszych metod impregnacji tkanin. Dodatkowo, należy monitorować poziomy tych związków w organizmie. Substancje te bywają używane w nadmiarze do produkcji pościeli każdego rodzaju: pościeli z satyny bawełnianej, z flaneli i  z innych materiałów. Kupując u sprawdzonego sprzedawcy, masz pewność, że pościel nie będzie pochodziła z "szemranych" źródeł.

Azo barwniki – toksyczny sposób na barwienie pościeli

Zaleca się unikanie używania tkanin barwionych azo barwnikami, zwłaszcza w miejscach bezpośredniego kontaktu ze skórą, takich jak ubrania czy pościel. Mogą ulegać przemianie w substancje rakotwórcze. Aby rozpoznać, czy pościel zawiera azo barwniki, można zwrócić uwagę na etykietę produkcyjną lub informacje producenta. Jeśli produkt zawiera azo barwniki, powinny być one wymienione na etykiecie jako składnik użyty do barwienia tkanin. Inną metodą jest przeprowadzenie testu na zawartość azo barwników w pościeli. Można to zrobić za pomocą specjalnego testu chemicznego, dostępnego w sklepach z artykułami chemii gospodarczej. Pościel należy umieścić w specjalnym płynie, a następnie obserwować zmianę koloru płynu. Jeśli płyn zmieni kolor na czerwony, to oznacza obecność azo barwników w materiale.

Skąd możemy mieć pewność, że pościel nie ma związków chemicznych w składzie?

Aby mieć pewność, że pościele nie zawierają żadnych szkodliwych substancji chemicznych, warto sprawdzić ich metkę lub etykietę. Na metce powinny znajdować się informacje o składzie materiału oraz ewentualnych certyfikatach potwierdzających bezpieczeństwo tkaniny, takich jak certyfikaty OEKO-TEX Standard 100 czy GOTS (Global Organic Textile Standard). Dodatkowo, warto wybierać pościele wykonane z naturalnych materiałów, takich jak bawełna organiczna, len czy jedwab, które są mniej podatne na zawieranie szkodliwych substancji chemicznych. Są to też – szczególnie pościele z jedwabiu – bardzo korzystne dla stanu naszej skóry wybory. Pościel jedwabna jest trwała i wytrzymała, ma naturalne właściwości antybakteryjne, co oznacza, że hamuje rozwój bakterii i grzybów, utrzymuje ciepło w zimie i chłód w lecie, a ponadto jest bardzo miękka i delikatna dla skóry, co sprawia, że jest bardzo przyjemna w użytkowaniu i nie podrażnia. Jedwab jest zresztą naturalnie hipoalergiczny i nie przyciąga kurzu, roztoczy ani innych alergenów, co jest korzystne dla osób cierpiących na alergie skórne i oddechowe.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia (pn. - pt. 8-16) 787 787 424
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium