Kategorie blog
Urządzamy sypialnię w stylu góralskim
Urządzamy sypialnię w stylu góralskim

Styl góralski we wnętrzach jest niezwykle lubiany, jednak bardzo trudno o wytworzenie prawdziwie góralskiej aranżacji w mieszkaniu w bloku lub w nowoczesnym domu, w którym dominuje beton i szkło. Jeśli jednak bardzo zależy nam na posiadaniu kawałka przestrzeni nawiązującej do starej tatrzańskiej chaty lub drewnianej willi w tyrolskim stylu, wydzielmy sobie jedno pomieszczenie, w którym, niezależnie od stylu, w którym urządzona jest reszta domu, będziemy mogli poczuć się jak w drewnianej komnacie. 

Zdecydowanie dobrym miejscem do zrealizowania tego pomysłu jest sypialnia. Styl góralski we wnętrzach kojarzony jest z ciepłą, domową i przytulną atmosferą. Sypialnia jest miejscem, w którym szczególnie potrzebny jest taki spokojny komfort. Aby zrobić sypialnię w góralskim stylu, będziemy potrzebowali kilku istotnych elementów aranżacyjnych: nie tylko dodatków, ale też kilku kluczowych mebli oraz materiałów wykończeniowych. 

Jak urządzić sypialnię w stylu góralskim? Przede wszystkim postaw na drewno

Po pierwsze, wnętrza w stylu góralskim to przede wszystkim wnętrza, w których widoczne jest drewno. Jeśli ściany naszej sypialni są zbudowane z tradycyjnego muru pokrytego tynkiem i białą farbą, dobrze jest wykorzystać drewnianą okleinę na ścianę, imitującą naturalne drewniane bale. Można także zamówić drewnianą boazerię lub tapetę, której rysunek będzie imitował prawdziwe deski. Drewniane wykończenia można zastosować zarówno na ścianach, jak i na suficie. Bardzo pożądanym elementem w góralskich aranżacjach są oczywiście też belkowania na suficie. Nawet jeśli nasz dom lub mieszkanie nie wymagają ożebrowania w tym stylu, to można przykleić do sufitu imitację starej, drewnianej belki. Te, które znajdziemy w sklepach za niewielkie pieniądze są wizualnie nie do odróżnienia od naturalnego, starego, zmurszałego drewna. Kolejne elementy wykończenia wnętrza, które pomogą nam budować klimat góralskiej sypialni to oczywiście parapety, które powinny być drewniane (w tej roli może występować okleina imitująca drewno, zamiast prawdziwego drewna). Idealnie byłoby mieć oczywiście również kominek lub kozę grzewczą, jednak, umówmy się, nie zawsze jest to łatwe do zrealizowania, szczególnie gdy zdecydowaliśmy się na karkołomny pomysł tworzenia sypialni w stylu góralskiej chaty w bloku z wielkiej płyty. W sklepach jednak znajdziemy elektryczne zamienniki kóz grzewczych i kominków. Ich rozmiary mogą być kompaktowe, ceny niewielkie, a efekty – często sprawiają, że sprzęt tego typu jest identyfikowany jako prawdziwe palenisko. 

Jaka pościel do sypialni w stylu góralskim?

Aby wytworzyć góralski klimat, niekoniecznie musimy porywać się na kupno całkiem nowego, drewnianego łóżka, z wezgłowiem wykonanym z płata wielkiego, nieociosanego drewna. Tak naprawdę całą robotę mogą zrobić dodatki na łóżku, czyli poszewki na kołdrę i poduszki. Najchętniej widziana pościel w sypialni w stylu góralskim to oczywiście ta biała, bawełniana, wykonana z najlepszej jakości materiałów i porządnie uszyta. Kołdra zimowa powinna być puchowa, gruba i powinna kojarzyć się z dawaniem ciepła. Idealnie do sypialni w stylu góralskim nadadzą się więc kołdry puchowe 200x220 lub nawet jeszcze większe: 220 na 240. Duże wymiary kołder są tutaj kluczowe: okrycia na łóżku musi być dużo, trzymajmy się z dala od minimalizmu we wnętrzu góralskim (np. kołdry i poduszki 160x200 mogą okazać się za małe). Dotyczy to również poduszki. Na łóżku w sypialni w stylu góralskim musimy mieć duże, puchowe, miękkie poduszki do spania. Nie może to być w żadnym wypadku płaski naleśnik. Szalenie popularne są góralskie pościele z parzenicą oraz pościele z wyhaftowanymi wzorami ludowymi, nawiązującymi do tradycji podhalańskich. Bardzo dobrym połączeniem kolorystycznym jest tutaj współgranie bieli z czerwienią. Czyli, biała pościel haftowana w drobne czerwone kwiatki lub biała pościel w drobną czerwoną kratkę to właśnie to, co utożsamiamy szybko ze stylem góralskim. Bardzo dobrze będzie tutaj też pasował włochaty pled lub narzuta ze zwierzęcej skóry. Gruba, ciepła i miękka. W sypialniach urządzanych w nieco bardziej nowoczesnej odsłonie stylu góralskiego bardzo dobrze sprawdzą się grube koce na łóżko z widocznym splotem. 

Jakie dodatki do sypialni w stylu góralskim wybrać?

W sypialni w stylu góralskim świetnie sprawdzą się dywany z naturalnych zwierzęcych skór, takich jak owce czy jelenie. Stanowią one ważny element kultury góralskiej i wprowadzają do wnętrza niepowtarzalny klimat. Jasne zasłonki w delikatną kratkę lub w kolorowe, drobne kwiatki, tudzież we wzór parzenicy to również bardzo dobry pomysł. 

Aby wprowadzić rustykalny nastrój do sypialni góralskiej, warto pomyśleć o odpowiednim oświetleniu. Zamiast zwykłych lampek nocnych, postaw lub zamontuj na ścianie lampę naftową lub wiszące świeczniki wykonane z kutego metalu. O czym jeszcze należy pomyśleć, gdy chcemy urządzić sypialnię w tradycyjnym stylu góralskim? Zdecydowanie o roślinach! Umieść w sypialni naturalne rośliny, takie jak storczyki, paprocie lub lawendę, aby dodać naturalnego uroku i świeżości. Tradycyjny styl góralski jest pełen ciepła, naturalnych materiałów i wzorów inspirowanych przyrodą. Warto umieścić więc na ścianach takie dodatki, jak wyhaftowane obrazy z motywami ludowymi góralskimi lub takie dekoracje, jak ceramika z góralskim wzorem.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia (pn. - pt. 8-16) 787 787 424
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium