Certyfikat OEKO-TEX® Standard 100 - Czym jest?
Certyfikat OEKO-TEX® Standard 100 - Czym jest?

Certyfikat OEKO-TEX® można znaleźć na wielu wyrobach włókienniczych. Choć informacje o certyfikacie pojawiają się przy odzieży, bieliźnie i produktach dla dzieci, nie każdy wie, co ten certyfikat oznacza. Standard OEKO-TEX® gwarantuje bezpieczeństwo produkowanych wyrobów. Co dokładnie oznacza certyfikat OEKO-TEX®?

Certyfikat OEKO-TEX® - znak jakości

Produkty, które są certyfikowane standardem 100 OEKO-TEX®, zostały poddane badaniom na obecność szkodliwych substancji. Dzięki temu możemy mieć pewność, że wyrób włókienniczy oznaczony standardem OEKO-TEX® nie zawiera ponad 100 substancji, które zostały uznane za niebezpieczne. Możliwość certyfikowania swoich produktów otrzymało już ponad 10 tysięcy producentów z całego globu. Z racji tego, że certyfikat OEKO-TEX® daje gwarancję bezpieczeństwa wyrobów włókienniczych dla człowieka, posiadanie tego oznaczenia znacznie ułatwia sprzedaż na rynku unijnym, kanadyjskim, japońskim oraz w Stanach Zjednoczonych. 

Standard OEKO-TEX® - jakie produkty obejmuje i kiedy jest przyznawany?

Certyfikatem OEKO-TEX® mogą być oznaczone nie tylko ubrania i bielizna, ale także same tkaniny czy nawet przędza. Które artykuły mogą otrzymać standard OEKO-TEX®? Nici do szycia, tkaniny, przędze, tkaniny oraz wyroby gotowe. Oprócz bielizny i odzieży należą do nich także pościel, domowe tekstylia oraz dodatki do odzieży, np. zamki błyskawiczne. Co ważne, standard 100 OEKO-TEX® wymaga, by poszczególne substancje chemiczne, których używa się podczas produkcji odzieży, nie przekraczały ustalonych zakresów. Oznacza to, że certyfikat otrzymują tylko takie produkty, które przeszły restrykcyjne testy humanoekologiczne. Odpowiadają one za bezpieczeństwo zarówno ludzi, jak i środowiska. 

 

Produkty z certyfikatem OEKO-TEX® Standard 100 - dla kogo są przeznaczone?

Z produktów oznaczonych certyfikatem OEKO-TEX® Standard 100 może korzystać każda osoba, której zależy na własnym zdrowiu i bezpieczeństwie. Specjalną Klasę I certyfikatu OEKO-TEX® otrzymują produkty przeznaczone dla najmłodszych, czyli dzieci do 3. roku życia. W tym przypadku oprócz przebadania produktów pod kątem ponad 100 substancji, o których wspomnieliśmy wcześniej, bada się także różne czynniki organoleptyczne. Należą do nich m.in. obce zapachy czy też odporność na przebarwienia, które mogłyby powstać pod wpływem śliny, wody lub potu. W przypadku najmłodszych certyfikatem oznaczane są nie tylko pościele czy ubranka, ale także zabawki sensoryczne. Dzięki temu możemy mieć pewność, że wszystko z czego korzysta niemowlę jest bezpieczne. 

Na produkty z certyfikatem OEKO-TEX® powinni stawiać także alergicy. Brak szkodliwych substancji w tkaninie sprawia, że prawdopodobieństwo wystąpienia alergii skórnej jest praktycznie zerowe. Dzięki temu, że produkty są badane także pod wpływem wilgoci, możemy być pewni, że nie wydzielają one szkodliwych substancji również wtedy, gdy mają styczność z potem czy wodą. Badane są także barwniki wykorzystywane do tworzenia nadruków czy barwienia tkaniny. Dzięki temu nasza sypialnia, pokój dziecięcy i każde inne pomieszczenie mogą być wolne od szkodliwych substancji.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia (pn. - pt. 8-16) 787 787 424
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium