Pranie i prasowanie pościeli z wybranych materiałów
Pranie i prasowanie pościeli z wybranych materiałów

Piękna pościel stanowi wspaniałe uzupełnienie każdej  sypialni, warto jednak wiedzieć, jak o nią dbać, co oznacza, że musimy ją odpowiednio prać i prasować, w zależności od materiału, z jakiego jest wykonana. Jeśli nie masz pewności jak dbać o swoją pościel to w tym wpisie przedstawimy ogólne i bardziej szczegółowe informacje, które będą dla Ciebie przydatne, zwłaszcza jeśli nie odnajdziesz ich na metce od producenta pościeli. 

 

Podstawowe zasady prania pościeli

Najczęściej w naszych sypialniach gości pościel bawełniana, satynowa, flanelowa lub z kory. Większość osób uważa, że do każdego z tych materiałów należy podejść w inny sposób. Prawda jest jednak taka, że zasady dotyczące prania pościeli są podobne, niezależnie od materiału, z jakiego jest ona wykonana. Oczywiście może okazać się, że konkretna firma zaleca jakieś określone sposoby prania, jeśli tak jest, warto się do nich zastosować. Można jednak mówić, o zasadach ogólnych, które dobrze sprawdzą się przy dbaniu o każdy rodzaj pościeli. 

Prać ręcznie, czy w pralce?

Pościel powinniśmy prać zdecydowanie w pralkach, ponieważ ręcznie nie jesteśmy w stanie jej odpowiednio doczyścić. Nie należy się obawiać, że pralka zniszczy włókna delikatnych tkanin, warto wybrać odpowiedni program do prania tkanin delikatnych. Natomiast pranie ręczne jest raczej mało efektywne, bardzo pracochłonne. Warto również nadmienić, że pościeli nie pierzemy w pralniach chemicznych.

Ważne jest to, by piorąc pościel satynową, flanelową lub inną nie dodawać do prania wybielaczy i innych środków chemicznych mocno ingerujących w  materiał, z którego pościel jest wykonana.

Zalecana i w pełni bezpieczna temperatura do prania większości materiałów pościelowych to 40 stopni C. Jest to temperatura, która na pewno nie zaszkodzi naszej pościeli. Poniżej wymieniamy dopuszczalne temperatury do prania poszczególnych materiałów.

 • Pościel satynową możemy prać w temperaturze 40-60 stopni C.
 • Pościel flanelową pierzemy w temperaturze 40-60 stopni C.
 • Pościel z kory pierzemy w temperaturze do 60 stopni C. 
 • Pościel bawełnianą z solidnej tkaniny pierzemy w temperaturze około 60 stopni C.
 • Pościel lnianą możemy prać w temperaturze około 60 stopni C.

Te podane wartości mogą różnić się od informacji podanych przez producenta, dlatego zawsze informacje producenta traktuj priorytetowo.

Wybierając program, szukajmy tych dedykowanych do prania pościeli. Jeśli nasza pralka automatyczna nie ma takiego, wybierajmy program bawełna lub inny, dedykowany do tkaniny, z jakiej jest zrobiona pościel, a jeśli nie mamy żadnego, ustawmy program pranie codzienne. Aby uzyskać ładną, niepogniecioną pościel po praniu zrezygnujmy z procesu odwirowywania i rozwieśmy lekko wilgotną pościel do wyschnięcia.

Pranie pościeli powinniśmy wykonywać nie rzadziej niż co 14 dni, czasami częściej. Uzależnione jest to od pory roku, temperatury pomieszczenia, możliwości zapocenia pościeli. 

 

Czy i jak prasować pościel?

Zdecydowanie powinniśmy prasować pościel, ponieważ pranie w temperaturze 40 stopni nie zabije drobnoustrojów. Najszybciej zrobią to detergenty, jakich używamy, ale jeśli są one bardzo delikatne, to warto pościel przeprasować. Z powodzeniem możemy użyć temperatury 90-100 stopni C, dzięki której pozbędziemy się wszelkich roztoczy. Temperatura 100 stopni jest bezpieczna i nazwijmy to uniwersalna, ale większość materiałów możemy prasować w wyższych temperaturach i informację na ten temat przeczytamy na metce od producenta. 

 • Pościel satynową możemy prasować, nie przekraczając 200 stopni C, na lewej stronie. 
 • Pościel bawełnianą prasujemy w temperaturze 150-180 stopni C, ciemną na lewej stronie, a jasną i wzorzystą możemy prasować na prawej stronie. 
 • Pościel lnianą prasujemy w temperaturze 180-220 stopni C, zawsze na lewej stronie, by uniknąć uwypuklenia haftów i wzorów, jakie znajdują się na pościeli.
 • Pościel wełnianą prasujemy w temperaturze 120-150 stopni C, na prawej stronie przez lnianą ściereczkę.
 • Pościel z poliestru możemy prasować w temperaturze około 90 stopni C, przez bawełnianą ściereczkę z uwagą na włókna, bo są wrażliwe na wyższą temperaturę.
 • Pościel jedwabną prasujemy w temperaturze 90-120 stopni C, na lewej stronie.

Ponownie należy zaznaczyć, że zalecenia producenta są najbardziej miarodajne i ich powinniśmy się trzymać, dopiero potem podanych przez nas informacji. 

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia (pn. - pt. 8-16) 787 787 424
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium