Kategorie blog
Wybieramy najlepszą kołdrę i pościel do szpitala
Wybieramy najlepszą kołdrę i pościel do szpitala

Według wielu opinii, na łóżko szpitalne najlepsza będzie lekka, hipoalergiczna kołdra syntetyczna (np. poliester) z bawełnianym pokryciem. Jednak nie jest to jedyna opcja. Poniżej przedstawiamy najważniejsze warunki, jakie powinny spełnić kołdry, które mają nadawać się do użyciu na szpitalnym łóżku. 

Kołdra szpitalna powinna być łatwa do prania w wysokich temperaturach, zapewniać dobrą przepuszczalność powietrza i odpowiednią termoregulację. Ważne jest także, aby kołdra była dostosowana do rozmiaru łóżka szpitalnego oraz miała właściwości antyalergiczne i była bezpieczna dla skóry pacjenta. W środowisku szpitalnym liczy się również ekonomiczna efektywność, więc kołdra powinna być trwała i odporna na wielokrotne pranie. Niezależnie od tego, na jaką kołdrę do szpitala się zdecydujemy, koniecznie zwracajmy uwagę na to, czy produkt zawiera certyfikaty, takie jak OEKO-TEX® Standard 100. Potwierdzają one, że produkt jest wolny od szkodliwych substancji. 

Kołdra do szpitala? Taka, którą można prać w 60 stopniach wiele razy

Kołdra do szpitala powinna być łatwa do prania w wysokiej temperaturze – pranie kołdry po każdym pacjencie w bardzo wysokiej temperaturze jest kluczowe dla utrzymania odpowiedniego poziomu higieny w środowisku szpitalnym. Dlatego należy wybrać kołdrę z takich materiałów, które można prać w temperaturze co najmniej 60°C, aby skutecznie usuwać bakterie i alergeny. 

Kołdra do szpitala powinna być jak najmniejsza

Im mniejszy rozmiar, tym łatwiej będzie personelowi taką kołdrę owijać poszewkami. Mniejsze kołdry są też prostsze w użytkowaniu. Jest to szczególnie istotne dla osoby znajdującej się na łóżku szpitalnym, a więc takiej, która w wielu przypadkach ma ograniczoną mobilność. Łóżka szpitalne mają szerokość 90 cm, więc warto wybrać kołdrę o szerokości około 140 cm, aby zapewnić odpowiednie pokrycie. 

Kołdry do szpitala nie mogą przegrzewać pacjentów – szczególnie leżących

Pacjenci, którzy są leżący i/lub unieruchomieni, mogą mieć problem z samodzielnym odkryciem się, gdy jest zbyt gorąco. Jednocześnie, pozostają oni przykryci kołdrą. Bardzo ważne jest więc, aby kołdra nie była wełniana, ani wykonana z puchu gęsiego. Pierzyny naturalne są bardzo dobre na okres największych mrozów, na noc, ale nie do całodziennego pobytu w, zwykle przegrzewanych, szpitalach. 

jaka pościel jest najlepsza do szpitala?

Zalecana jest pościel bawełniana, ponieważ bawełna jest oddychająca, hipoalergiczna i łatwa do prania. Bawełniane pokrycie będzie również najbardziej komfortowe dla skóry pacjenta. Pościel flanelowa 200 x 220 natomiast może okazać się zbyt ciepła, a pościel z jedwabiu – dość droga, trudna w utrzymaniu w czystości (bo potrzebne jest pranie wysokotemperaturowe). Pościel poliestrowa nie jest optymalnym wyborem, bo nie wchłania dobrze wilgoci i nie zapewnia optymalnej termoregulacji. 

Dlaczego pościel w szpitalach jest najczęściej biała? 

Biały kolor umożliwia szybkie i łatwe zauważenie wszelkich zabrudzeń, plam czy krwi, co jest kluczowe w utrzymaniu wysokich standardów higieny w środowisku medycznym. Białą pościel szybciej wymienia się na czystą, dzięki temu ryzyko zakażeń nieco się zmniejsza. Jest to niesamowicie istotne w szpitalu, w którym mamy do czynienia z najróżniejszymi bakteriami i wirusami. Pozostawianie na pościeli śladów krwi nie jest bezpieczne ani dla personelu, ani dla osób przebywających w sali szpitalnej, dlatego w interesie wszystkich jest jak najszybciej zauważyć zabrudzenia na pościeli w szpitalu i jak najszybciej wyprać takie pokrycie łóżka. Dodatkowo, ważny jest czynnik psychologiczny. Biała pościel kojarzy się z czystością, sterylnością i higieną. Biała pościel daje też odpocząć. Biele, beże i szarości tworzą neutralne, spokojne i jednolite środowisko, które nie rozprasza uwagi i nie męczy pacjentów i personelu. Brak intensywnych kolorów i wzorów może pomóc w utrzymaniu spokoju i neutralności w pomieszczeniu, co jest ważne w kontekście odpoczynku pacjentów. 

Ostatecznie też, jeśli w całym szpitalu mamy kołdry w tym samym kolorze, łatwiej jest zarządzać obiegiem pościelami przy codziennej wymianie. Im mniej różnych typów pościeli, tym łatwiej jest wymieniać je na nowe po praniu i łatwiej je sortować. Na końcu również w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie, dlaczego pościel w szpitalach jest zawsze biała, warto sięgnąć po czynnik ekonomiczny. Pościel biała bywa najtańszą opcją. D jej wyprodukowania niepotrzebne są dodatkowe  barwniki. Jednocześnie też, bardzo długo nie trzeba będzie je wymieniać na nową tylko dlatego, że wyblakła z czasem. Taki problem pojawia się, gdy mamy do czynienia z pościelami kolorowymi. Pościele kolorowe nie mogą być tak często jak białe poddawane działaniu chloru, który ma silne właściwości antybakteryjne bez ryzyka utraty koloru w szybkim tempie. A chlor jest środkiem dezynfekującym, który bardzo często jest podawany w szpitalnych pralniach jako środek dezynfekujący. Przy częstym praniu pościeli kolorowej w zalecanej temperaturze 60stopni, również można obawiać się o utratę koloru.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia (pn. - pt. 8-16) 787 787 424
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium