Wypełnienie kołdry - na co zwrócić uwagę?
Wypełnienie kołdry - na co zwrócić uwagę?

Natura i nowoczesne materiały

Typ wypełnienia, materiałów użytych do jego produkcji oraz ich struktury w dużej mierze decyduje o właściwościach kołdry. Z kolei grubość lub gramatura wpływa na przeznaczenie - czy kołdra jest całoroczna, letnia czy zimowa. Naturalne oraz syntetyczne materiały stosowane jako wypełnienia kołder to najczęściej:

  • włókna kanalikowe silikonowane HCS - lekkie i hipoalergiczne, zapewniające cyrkulację powietrza, odprowadzanie wilgoci; na przykład specjalne włókna Hollofil® Allerban® o dodatkowych właściwościach antyalergicznych,
  • puch syntetyczny, na przykład Fossfill® o strukturze miękkich i delikatnych płatków,
  • naturalny puch gęsi i piórka puchowe, wyjątkowo sprężyste, mikrowentylacja, aktywne odprowadzanie wilgoci i ogrzewanie.
  • półpuch - połączenie puchu z pierzem, sprężyste, dobrze ogrzewające, przystępne cenowo, zapewniające cyrkulację powietrza,
  • włókna celulozowe z łodyg bambusa, zwykle w połączeniu z HCS,
  • wełna - naturalnie antyalergiczna, zapewnia świetną termoregulację,
  • bawełna - dobra zdolność absorbowania wilgoci, przyjemne uczucie chłodu, naturalny wegański materiał.

Wybór konkretnego rodzaju wypełnienia powinien być podyktowany indywidualnymi preferencjami oraz potrzebami.

 

Wypełnienia kołder dla wymagających

Dużą uwagę do wypełnienia kołder przykładają osoby borykające się z alergiami oraz uczuleniami, w tym rodzice najmłodszych dzieci. Ci najbardziej wymagający odbiorcy stawiają na wypełnienia o właściwościach antyalergicznych, łatwych w utrzymaniu w higienicznej czystości. Ważne są tu nie tylko zastosowane we wnętrzu kołdry włókna, ale również materiał wierzchni oraz specjalne dodatki wzmacniające właściwości kołdry. Przykładem może być antyalergiczna kołdra całoroczna z włóknami HCS Aloe Sen. Dzięki ekstraktowi z aloesu w poszyciu pozytywnie wpływa na optymalną regenerację. Naturalne wypełnienie antyalergicznej kołdry może stanowić wełna, jak w kołdrze Woolly dostępnej w ofercie Bellastoria.pl. To zawarta w wełnie naturalna lanolina przeciwdziała rozwojowi roztoczy, bakterii. Warto rozważyć także kołdrę z włóknami bambusa, zarówno w poszyciu, jak i wypełnieniu, taką jak kołdra wegańska Bammboo.

 

Co jeszcze jest ważne przy wyborze dobrej kołdry?

Wybór kołdry pod kątem wypełnienia oraz poszycia nie powinien ograniczać się jedynie do rodzaju użytych materiałów. Ważna jest także ich struktura, rozmieszczenie, sposób szycia. Wypełnienie powinno być odpowiednio rozłożone, zabezpieczone przed przemieszczaniem się, zbijaniem czy deformacjami. Osiąga się to za pomocą struktury wewnętrznej, pikowania, przeszyć. O tym, jak ważny jest materiał wierzchni, warto wiedzieć, zwłaszcza w kontekście utrzymania pościeli w czystości. Konstrukcja całości, w tym wykończenie brzegów, ilość warstw, przeszyć decydują o ostatecznej funkcjonalności oraz przeznaczeniu kołdry.

 

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia (pn. - pt. 8-16) 787 787 424
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium