Zasłona zaciemniająca jako ważny element zdrowego snu
Zasłona zaciemniająca jako ważny element zdrowego snu

Poziom melatoniny odpowiedzialnej za regulację snu może być właściwy wyłącznie w całkowicie ciemnym pomieszczeniu. Dlaczego?

Melatonina - co to?

Hormon ciemności” - takim mianem określa się neurohormon odpowiedzialny za sen, czyli melatoninę. Reguluje ona godziny snu i czuwania w ciągu doby. 

Produkowana jest w szyszynce, która znajduje się w centrum naszego mózgu. Produkcja ta ma rytm okołodobowy - z wysokim poziomem w nocy (jeśli jest ciemno) i niskim w dzień.

Mała ilość melatoniny może być przyczyną bezsenności zarówno u osób dorosłych, jak i u dzieci. Jej prawidłowy poziom w organizmie możliwy jest do osiągnięcia wyłącznie w zupełnie zaciemnionym pokoju.

Co ciekawe, na wzrost lub spadek natężenia melatoniny ma wpływ również pora roku, a właściwie rytm sezonowy, wynikający ze zmian długości oświetlenia w ciągu dnia. 

 

Nie tylko melatonina

Od stopnia ciemności zależy także poziom leptyny, która odpowiedzialna jest za uczucie sytości. Dlaczego jest to istotne w kontekście snu?

Im jaśniej, tym więcej leptyny produkuje nasz organizm, a co za tym idzie - zwiększa się apetyt. Jeśli masz wieczorne napady głodu albo przebudzasz się aby po raz kolejny zajrzeć do lodówki, sprawdź poziom natężenia światła! Być może ograniczenie jasności sprawi, że skończysz z nocnym podjadaniem.

 

Wystarczająco ciemno - czyli jak?

Według specjalistów, pomieszczenie jest odpowiednio zaciemnione, kiedy w trakcie wyciągnięcia dłoni do przodu nie widzimy własnej ręki. 

Nierzadko utrzymanie takiego poziomu zaciemnienia jest bardzo trudne - szczególnie w przypadku miast. Lampy uliczne, światła reflektorów aut czy świecące billboardy, podświetlane kasetony reklamowe… wszystkie te elementy emitują światło, które wpada do naszych domów, rozświetlając je.

 

Jak zadbać o zaciemnienie pokoju?

Istnieje kilka sposobów, aby w naszym pokoju było wystarczająco ciemno.

Do zaciemnienia pomieszczeń służą rolety zewnętrzne, rolety wewnętrzne zaciemniające, a także zasłony zaciemniające

Te ostatnie zasługują na szczególną uwagę. Jeśli wyobrażasz sobie taką zasłonę jako ciemną, grubą i nieestetyczną płachtę - jesteś w błędzie! Poza właściwościami zaciemniającymi, stanowią świetną ozdobę - zarówno sypialni, jak i każdego innego pokoju. 

Szeroka gama kolorystyczna, a także niezliczona ilość wzorów i tekstur pozwoli Ci wybrać tę jedyną - idealną do Twojego pomieszczenia. Znajdziesz je w ofercie sklepu Bella Storia!

 

Zasłona zaciemniająca - zalety

Poza jej głównym zadaniem, czyli zaciemnianiem pomieszczenia, zasłona zaciemniająca ma jeszcze kilka nieoczywistych atutów. Jakich?

Wycisza - ze względu na grubość i strukturę stanowi zaporę akustyczną dla hałasów dochodzących z zewnątrz.

Izoluje - chroni przed utratą energii cieplnej przez okna w zimie, a w lecie stanowi barierę przed nagrzewaniem się pomieszczeń.

Sen ma ogromne znaczenie w procesie regeneracji organizmu. Jest on jedną z podstawowych potrzeb człowieka.  Producenci prześcigają się w produkcji coraz nowszych suplementów, które mają wspomagać najbardziej komfortowy wypoczynek, podczas gdy jednym z najważniejszych warunków zdrowego snu jest po prostu… zaciemnienie pokoju. Zaoszczędź sobie nieprzespanych nocy i zainwestuj w zasłonę zaciemniającą. Znajdziesz ją w Bella Storia

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia (pn. - pt. 8-16) 787 787 424
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium